Telekonferencje halonet – o nich słów kilka

telekonferencje

Telekonferencje halonet

No i nadszedł czas na kilka słów na temat telekonferencji w telefonii halonet. Usługa jest super przydatna. W kilka osób możemy się zdzwonić i porozmawiać. Jeśli wszyscy są w halonet (mają konto i/lub numer) to jest to całkiem za free. Usługa działa jednak też tzn. można z niej korzystać gdy nie ma się konta w halonet. Wtedy jednak wszyscy (którzy nie mają konta w halonet) płacą za połączenie jakby dzwonili na stacjonarny polski numer (cena oczywiście wynika ze stawki jaką ma operator telekomunikacyjny który obsługuje nasze połączenia).

Zasada uczestnictwa jest prosta dzwonimy na numer telekonferencji halonet, tj. 223500908 i podajemy później dwa kody dostępowe. Takie kody otrzymamy od organizatora telekonferencji (o nim za chwilę), czyli osoby która rezerwuje ją…Po podaniu kodów możemy już uczestniczyć w telekonferencji, czyli mówić i/lub słuchać pozostałych uczestników.

Trzeba tu pamiętać że są dwa rodzaje użytkowników tej usługi.
– Admin, moderator, rejestrujący etc. czyli ta osoba, która rezerwuje pokój wirtualny na konkretny termin. Nazwę go „adminem”, zresztą zgodnie z nomenklaturą (ładne słowo :)) używaną przez halonet,
– uczestnicy telekonferencji, czyli osoby które wchodzą do wirtualnego pokoju i uczestniczą w telekonferencji, nazwę ich „inni uczestnicy telekonferencji” (inni bo w ich składzie nie uwzględniam „admina”).
Admin jak pisałem rezerwuje wirtualny pokój, żeby mogła się w nim w przyszłości (albo w chwili obecnej – o tym za moment) odbyć telekonferencja.

I tak ma on aż trzy możliwości takiej rejestracji.

1) przez telefon,
2) przez formularz:
2a) umieszczony na stronie: www.halonet.pl/telekonferencje/zaloz-przez-strone-www/
2b) znajdujący się w panelu klientów halonet.
W przypadku 1) i 2a) nie jest wymagane by Admin był klientem halonet, w przypadku 2b) już tak. Czym różnią się te sposoby rezerwacji?

Jeśli chodzi o rezerwację przez telefon to jest to przypadek gdzie terminu rozpoczęcia telekonferencji nie można odroczyć w czasie, ponieważ admin zakłada tą telekonferencję właśnie przez telefon i od razu jest ona realizowana.
Tu nasuwa się pytanie, jeśli ktoś uważnie czytał o kody dostępowe. Jak to zrobić skoro, są potrzebne kody? Otóż…te kody admin może wcześniej ustalić z pozostałymi „innymi uczestnikami telekonferencji” – nazwę ich jeszcze może bardziej skrótowo „IUT”. Wtedy Admin umawia się z IUT-ami by o 20:00 zadzwonili na 223500908 i wpisali takie a takie kody. Sam admin powinien ciut wcześniej np. 19:58 zarezerwować taką telekonferencję przez telefon i podczas rejestracji wpisać (zadeklarować) te kody. Jak założy telekonferencję, czeka spokojnie w pokoju na wejście „IUT-ów”.

Osobiście uważam, że jest to najgorszy sposób rezerwacji telekonferencji, ponieważ jeśli admin się rozłączy to już do pokoju nie wejdzie i konferencja tak naprawdę nagle się zakończy, no i jeszcze jest kwestia kodów, które (małe to prawdopodobieństwo, ale jest) może w tym momencie wykorzystywać inny użytkownik i wtedy musimy deklarować inny kod, ale trzeba wtedy powiadomić innych uczestników, że zmienił się kod, a to już jest kłopotliwe. Zdecydowanie bardziej polecam rezerwację przez formularz, czyli 2a) lub 2b). Rezerwując przez formularz, dostajemy z przydziału konkretne kody i nie musimy się martwić, że się zdublują, a poza tym możemy zarezerwować sobie pokój i na jutro i na pojutrze…

Usługa jest stabilna, działa dobrze. Test był przeprowadzony dla 4 osób, z których 3 były w halonet i jedna poza. Nie było większych zakłóceń, czy przestojów albo niskiej słyszalności.

Telekonferencję zakłada się bardzo szybko. Rezerwacja przez telefon nie zajmuje nawet 1 minuty. Wypełnienie formularza trwa jeszcze krócej.

Na koniec jeszcze o max. ilości IUT-ów. Otóż razem z adminem może ich być aż 30. Trochę nie wyobrażam sobie telekonferencji z taką ilością użytkowników, gdyby nagle zaczęło mówić 5 osób to byłoby to niezrozumiałe. Choć jeśli admin umiałby utrzymać dyscyplinę to kto wie 🙂 Na pewno gdyby chodziło tylko o przekazanie jakieś wiadomości dużej liczbie IUT-ów bez dyskutowania czy komentarzy z ich strony to z pewnością telekonferencje halonet są tu świetnym rozwiązaniem.

Odmeldowuję się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *