VoIP kanibalizuje zyski indyjskich POTS

problem strategiiCzy przesył danych (mobilny internet oraz VoIP) niszczy działalność klasycznej telefonii głosowej (POTS – Plain Old Telephone Service)? Takie pytanie zadano przedstawicielom indyjskiej korporacji telekomunikacyjnej. Koncern przyznał, że w przypadku wiadomości SMS można mówić o kanibalizacji zysków przez aplikacje mobilne IM, ale udział telefonii internetowej VoIP w tym momencie bardzo mały i tak naprawdę nie stanowi zagrożenia dla sieci stacjonarnej… Albo przynajmniej nie ma na to dowodów.

Przedstawiciele branży w Indiach zamierzają jednak przyjrzeć się potencjalnemu problemowi. Branża zdaje sobie sprawę z wyraźnej różnicy pomiędzy cenami głosu i danych (VoIP).  Z drugiej strony od operatorów oczekuje się rozwoju sieci i ponoszenia wydatków inwestycyjnych. Innymi słowy operatorzy oferujący POTS i VoIP znaleźli się w matni.

Stratedzy biznesowi indyjskich POTS na razie wierzą w pewne ramy działalności, które nie pozwolą by podstawowe dla nich źródło przychodów znalazło się w niekorzystnej sytuacji  i w tym kontekscie chcą prowadzić konsultacje. W branżowych mediach pojawiają się jednak opinie, że kanibalizacja ze strony VoIP już ma miejsce i to na dużą skalę. W Indiach podobnie jak w Polsce i na całym świecie działają podmioty handlowe wykonujące dziennie tysiące połączeń. Dzięki telefonii internetowej można łączyć się z całym światem po bardzo niskich stawkach. Pozostaje kwestią czasu nim kolejne firmy handlowe poznają zalety VoIP.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *